Współczesna szkoła – czyli mówimy jak jest…
Badania pokazują, że 25-35% uczniów w Polsce doświadcza przemocy rówieśniczej*. Agresja słowna, wykluczenie z grupy czy cyberprzemoc to problemy, które dotykają wielu młodych ludzi mające długofalowe konsekwencje – obniżają samoocenę, wywołują lęki i stres, a także utrudniają naukę i rozwój emocjonalny. W skrajnych przypadkach prowadzą do rozwinięcia depresji i prób samobójczych.
Testy, presja wyników, przeciążenie zajęciami dodatkowymi oraz relacje z rówieśnikami, stanowią źródło dużych napięć emocjonalnych.
Uczniowie zmagający się z niepełnosprawnościami napotykają trudności w komunikacji i interakcjach społecznych. To może prowadzić do niezrozumienia i wykluczenia.
*Cudak, S. (2023). Przemoc wśród młodzieży szkolnej w opinii badanych uczniów. KULTURA – PRZEMIANY – EDUKACJA, 12, 286–298. https://doi.org/10.15584/kpe.2023.12.17
Odpowiedzią na rosnącą potrzebę wsparcia kadry pedagogicznej w procesie kształtowania postaw koleżeńskich wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijania Jej empatii, jest projekt
Co to jest GTWeduVR?
GTWeduVR to innowacyjny projekt edukacyjny, który wprowadza uczniów w świat nowych doświadczeń dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Projekt realizowany we współpracy z ekspertami z firmy ZENonVR ma na celu uwrażliwienie młodzieży na wyzwania i problemy, z którymi mierzą się ich rówieśnicy.
GoToWy na nowe VRażenia w EDUkacji?
Dzięki technologii VR uczniowie mogą „wejść w buty” swoich rówieśników, przeżywając trudne sytuacje w bezpiecznych, warsztatowych warunkach. To edukacja nie tylko teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna i mocno angażująca, która:
Dla kogo?
Projekt skierowany jest do pracowników oświaty, którym leży na sercu rozwój emocjonalno-społeczny ich podopiecznych.
Dla szkół i placówek edukacyjnych, które chcą wprowadzić nowoczesne metody nauczania.
Dla wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, w celu budowania zdrowej i wspierającej się społeczności korekcyjnej.
Projekt realizowany w ramach programu „Regionalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej 2.0” i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Stowarzyszenie GTW to największa organizacja w Gliwicach oraz jedna z największych na Śląsku.